Tesla Fiyatı | Türkiye Tesla Fiyatı 2023

Tesla Fiyatı özellikle son dönemde Türkiye’de artan döviz kuru ve diğer ekonomik koşullar nedeniyle yüksek seyretmektedir. Türkiye’ye yakın zamanda gelmesi planlana Tesla modelleri için ayrıca belirli illerde araç şarj istasyonları da kurulacak. Dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticilerinden biri olan Tesla, birçok farklı model ile hali hazırda ABD başta olmak üzere dünya genelinde satış gerçekleştirmeye devam ediyor. Mevcut ekonomik koşullarda ise Tesla’nın Türkiye satış fiyatının oldukça yüksek seviyelerde olması beklenmektedir.

Dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticilerinden Tesla, 4 farklı modeliyle öne çıkıyor. Elektrikli araçların kullanımının yaygınlaşmasına yönelik önemli girişimlerde bulunan Tesla, Elon Musk’ın yönetimiyle çok sık gündeme gelmeyi de başarıyor. Avrupa, Asya, Güney ve Kuzey Amerika’da kedi mağazalarında hizmet veren Tesla, Türkiye’de ise henüz resmi bir mağaza ile hizmet vermiyor. Türkiye’deki Tesla modelleri sadece üçüncü taraf bayiler tarafından satışa sunulmaktadır. Tesla fiyatı ve satışa çıkan modellerinin özellikleri ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Tesla’nın Türkiye’ye Gelecek Modelleri Hangileri?

Tesla’nın Türkiye’ye Gelecek Modelleri Hangileri

Tesla araba modelleri üstün teknik özellikleri, tasarımı ve otomobil dünyasına getirdiği yeniliklerle tüm dünyada dikkat çekmektedir. Geçtiğimiz dönemde Tesla elektrikli araçlarının tüm modellerinin yakın dönemde Türkiye’ye geleceği açıklanmıştı. Elektrikli araçların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik önemli girişimlerde bulunan Tesla, özellikle otonom sürüş teknolojisiyle fark yaratmaktadır. Çin’de kurulan fabrikadan sonra Almanya’da Giga Berlin’i kurmayı başaran Tesla, otomobil sektöründe önemli bir yere ulaşmayı başarmıştır.

Türkiye için de girişmelerde bulunan Tesla, tüm modelleri ile gelmesinin yanı sıra belirli noktalarda şarj istasyonlarıyla da yatırım gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Tesla’nın şarj altyapısı olan Supercharger’ı da beraberinde getirmesi beklenen Tesla, birçok modeli ile Türkiye’deki vatandaşlarda da seçenekler sunacak.

 • Tesla Model X
 • Tesla Model Y
 • Tesla Model S
 • Tesla Model 3

Alınan bilgilere göre Tesla’nın Türkiye’de satılacak modelleri arasında markanın öne çıkan modelleri yer alıyor. Hali hazırda sınırlı sayıda model ile seçenek sunan Tesla, otomobil dünyasına getirdiği birçok yenilikle dikkat çekiyor.

Tesla Model S Türkiye Fiyatı Ne Kadar?

Tesla Türkiye fiyatları kur farkı ve diğer nedenlere bağlı olarak oldukça yüksek görülmektedir. Ayrıca günümüzde elektrikli araçların yeni nesil teknolojiler kullanılarak üretilmesi de bu fiyatların yükselmesindeki temel nedenler arasında gösterilmektedir.

Tesla Model S ise dünya üzerinden üretilen en hızlı otomobillerden biri olarak dikkat çekmektedir. 1020 hp motor gücü ve otonom sürüş özelliğine sahip araç, 320 km hıza kadar ulaşabiliyor. Dikdörtgen direksiyonla akıllarda soru işareti oluştursa da kullanıcıların adaptasyon sürecinde sorun yaşamadıkları ifade edilmektedir.

604 km menzil, 3.1 saniyede 0 – 100 km/s performansına sahip araç ABD’de 94 bin 990 dolar üzerinde satışa sunulmaktadır. Türkiye’de ise vergilerin de eklenmesiyle satış fiyatını 2 milyon 500 bin TL’ye kadar ulaştığı görülmektedir.

Tesla Model 3 Türkiye Fiyatı Ne Kadar?

Tesla model 3 fiyat Türkiye listesi mevcut ekonomik koşullarda oldukça yüksek görülmektedir. Her ne kadar Tesla’nın en ucuz modeli olsa da Türkiye’deki satış fiyatı kur farkı ve yüksek vergiler nedeniyle yüksektir. 430 km menzile sahip ve 5.8 saniyede 0 – 100 km/s performansı le dikkat çeken model ABD’de 44 bin dolar seviyelerinden satışa sunuluyor. Türkiye’de ise ÖTV ve KDV oranları ile TL karşılığına göre 1 milyon 200 bin TL’ye yakın bir fiyat belirlenmiştir.

Tesla’nın öne çıkan modellerinden biri olan Tesla Model 3, teknik özellikleriyle da dikkat çeken modellerden biridir. 30 dakika gibi kısa bir sürede şarj olabilme özelliği aracın ayırt edici en temel özellikleri arasında yer almaktadır. Hem teknik özellikleri hem de fiyatı ile ABD’de ortalama bir araç olarak görülse de Türkiye’de lüks sayılabilecek bir araç modeli olarak değerlendirilmektedir. Özellikle dizel ve benzinli aynı klasmandaki birçok benzer araca göre çok daha üstün özellikler sunuyor olması Tesla 3 modelinin kendine yaygın bir kullanım alanı elde ettiği görülmektedir. Tesla fiyatı Türkiye’de her hâlükârda kur farkına da bağlı olarak yüksek seyredecektir.

Tesla Model X Özellikleri ve Türkiye Fiyatı Ne Kadar?

Tesla Model X tasarımıyla diğer Tesla modellerinden ayrılmaktadır. Tesla’nın ilk SUV modellerinden olan Model X, crossover bir model olarak da değerlendirilebilir. Tasarımına bakıldığında falcan kapıları ile dikkat çeken Model X, genişliğiyle de göz dolduruyor. Yukarı doğru açılan kapıları en ayırt edici özelliklerinden biri olsa da teknik özellikleri de bir crossover modele göre oldukça şaşırtıcıdır. 7 kişilik tasarlanan Model X, Plaid modeliyle sadece 2.5 saniyede 100 km hıza ulaşabiliyor. Bu özelliği sayesinde en hızlı SUV modeli olmasını sağlamaktadır.

530 km menzille dikkat çeken Tesla Model X, 104 bin dolar seviyelerinden başlangıç fiyatı ile ABD’de satışa çıkıyor. Türkiye’de ise fiyatı tüm vergiler ve diğer eklenen ücretler ile 2 milyon 500 bin liranın üzerinde seyretmektedir. Otomobil piyasalarında Türkiye’de son yıllarda hem ikinci el hem de sıfır km araçların fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar sonrasında Tesla gibi modellerin fiyatları da oldukça yüksek seviyelerde olacaktır. Tesla Model X ve Tesla Model X Plaid olmak üzere iki farklı seçenek sunan araç, teknik özellikleriyle de adeta göz dolduruyor.

Tesla Model Y Türkiye Fiyatı ve Özellikleri Neler?

Tesla Model Y genel hatlarıyla X model ile ciddi bir benzerlik göstermektedir. Crossover SUV modellerinden biri olan Model Y, kompakt yapısı ile dikkat çekiyor. Long Range ve Performance adında iki farklı donanım seviyesi sunan Tesla Model Y, Supercharger ile 0’dan %80 şarja sadece 25 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilmektedir. Model 3 ve X modelleri ile benzer özellikleri dikkat çekse de birçok yeniliği de üzerinde barındırmaktadır. Siyah jantlar ve diğer modele göre daha küçük oluşu ayırt edici özellikleri arasında sayılabilir.

512 km menzil ve Performance modelinde 538 km menzil seçeneği sunan Tesla Model Y, 4.8 saniyede 0’dan 100’e ulaşma kapasitesiyle de dikkat çekmektedir. 58 bin dolar ve üzerinde ABD’de satışa sunulan Tesla Model Y, Türkiye fiyatıyla diğer Tesla modellerinde olduğu gibi yüksek bir seviyededir. Türkiye’de yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin TL ve üzerinde bir satış fiyatına sahip olması beklenmektedir. Ayrıca Tesla’nın ‘’Full Self – Driving Capability’’ özelliğinin de satın alınması halinde fiyatlar bir hayli artmaktadır.

Türkiye’de Tesla Şarj İstasyonu Nerelerde Var?

Türkiye’de Tesla Şarj İstasyonu Nerelerde Var

Tesla şarj istasyonu için Türkiye’de çalışmalara başlamıştır. Türkiye’de Tesla Supercharger’lar ile Tesla araç sahiplerinin bu istasyonlara giderek araçlarını şarj etmeleri hedefleniyor. Tesla firması tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Türkiye’de çok yakında şu noktalarda Tesla şarj istasyonlarının faaliyet göstermesi beklenmektedir:

 • Ankara
 • Antalya
 • Aydın
 • Balıkesir
 • Bursa
 • Edirne
 • İstanbul
 • İzmir
 • Konya

Türkiye’nin TOGG girişimi sonrasında da ülkemizde elektrikli araçlara yönelik şarj istasyonlarının yakın zamanda yaygınlaşması beklenmektedir. Tesla fiyatı ve özellikleri dünya genelinde bu klasmanda en iyilerden biri olmasıyla yakın zamanda Türkiye’de de yaygın olarak tercih edilmesi beklenmektedir.

Oy post

Yorum yapın