B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

B sınıfı ehliyet fiyatları her yıl ocak ayında yeniden değerleme oranlarına bağlı olarak güncellenmektedir. Bu yıl ehliyet fiyatlarının yükselmesi yeni ehliyet almayı düşünen kişileri endişelendirmektedir. Bilindiği gibi ehliyet alınması sırasında ödenmesi gereken farklı ücretler bulunmaktadır.

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

Yapılan sınavda başarılı olan kişiler belirlenen ücretleri ödeyerek ehliyetlerini de alabilmektedirler. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası oldukça yüksektir. Bu ceza ile karşılaşmamak için ehliyetsiz araç kullanılmaması gerekmektedir. Sürücü adaylarının ehliyet almak için ödemeleri gereken ücretler şunlardır.

  • Ehliyet harç ücreti 2.489,90 TL
  • Değerli kağıt bedeli 624 TL
  • Vakıf payı 145 TL
  • Toplam ücret 3.258,90 TL’dir
B Sınıfı Ehliyet Fiyatları
B Sınıfı Ehliyet Fiyatları

B Sınıfı Ehliyet Sürücü Kursu Fiyatları

Sürücü adaylarının yukarıda belirtilen ücretleri ödeyerek ehliyetlerini alabilmeleri için öncelikle sürücü kursuna gitmeleri gerekmektedir. Gidilecek olan kursun ücreti ise belirtilen fiyatlar arasında yer almamaktadır. B sınıfı ehliyet fiyatları hesaplanırken sürücü adaylarının aynı zamanda sürücü kursuna ve sınava giriş ücreti ödemeleri gerekmektedir. Sürücü kursları özel olarak hizmet vermektedirler. Bundan dolayı da kurslar ücretlerini kendi fiyat politikaları ile belirlenmektedir.

Ehliyet alacak kişilerin kursa gitmeden sınava girmeleri mümkün değildir. Bunun için öncelikle kursa gidilmesi ve gerekli eğitimin alınması gerekir. Sürücü adayları yaşadıkları şehirde bulunan kurslarla görüşerek fiyatları konusunda bilgi alabilirler. Fiyatların alınmasının ardından ise kursa yazılarak eğitim tamamlandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sınava girilmektedir.

B Sınıfı Ehliyet Sınav Giriş Ücretleri

B sınıfı ehliyeti almak isteyen kişiler bunun için kursu tamamlamanın ardından yazılı ve uygulamalı olarak iki farklı sınava girmelidirler. Yazılı sınavda başarılı olamayan kişilerin uygulamalı sınava giremezler. Bunun için sürücü adayının öncelikle yazılı sınava girerek başarılı olması gerekir. Yazılı sınava 160 TL uygulamalı sınava 160 TL ödenerek girilebilmektedir. Sınavlarda başarılı olamayan kişiler ikinci kez girebilmek için aynı ücretleri tekrar ödemelidirler.

Sınavlarda başarılı olan kişiler daha sonra diğer ücretleri ödeyerek ehliyetlerini alırlar. Bu şekilde B sınıfı ehliyete sahip olarak araç kullanmaya başlayabilirler. B sınıfı ehliyet fiyatları araştıran kişiler özellikle kurs ücretlerinin şehirden şehre farklılığının olduğunu görebilmektedirler. Trafik güvenliği için araçların ehliyetsiz kullanılmamaları gerekmektedir.

Oy post

Yorum yapın