Araç Boya Fiyatları 2023

Araç Boya Fiyatları

Araç boya fiyatları, Araç boyalarının ücretleri 2023 yılında artış gösterir. Araç boyası yaptıracak ya da alacak olan kişilerin ödemesi gereken fiyatlar farklılık gösterebilir. Boyaların rengine bağlı olarak ve aynı zamanda kullanım miktarına bağlı olarak da boya fiyatlarının artması mümkündür. Dolayısıyla araç boyası fiyatları göz önünde bulundurulurken farklı detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

Yıl içerisinde araç boylarına gelen zamlarla birlikte boya fiyatları artmıştır. Dolayısıyla araç boyası alacak olan kişiler ya da araç boyasını değiştirecek olan kişilerin kullandığı renklere ve miktarda ve aynı zamanda kaliteye bağlı olarak da ödemesi gereken tutarlar değişiklik gösterecektir. Araç boyasının fiyatları günümüzde enflasyona da bağlı olarak değişebilmektedir.

Araç Boyası Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Araç boyası fiyatlarını etkileyen faktörler arasında birçok unsur bulunur. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Maliyet
 • Boya türü (akrilik boya, metalik boya, mat boya, parlak boya ve diğerleri)
 • Boya rengi
 • Araba modeli
 • Kaporta boyası
 • Aracın boyanacak olan yeri ve bu yerin ölçüsü
 • Boya arz ve talebi
 • Ekonomik koşullar
 • Boya satıcısı, aracısı ya da üreticisinin belirlediği şartlar

Bu unsurlara bağlı olarak araç boyası fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebep ile de özellikle renk, boya, ölçü ve model özelliklerine göre belirlenen fiyatlarda sabit bir seçenekten bahsetmek zor olacaktır. Boya yapılacak olan yerin işçilik ücretini de eklemesi sebebi ile araç boya fiyatları değişiklik gösterebilmektedir.

Araç Boya Fiyatları
Araç Boya Fiyatları

Araç Boyası Kaç Günde Tutar?

Araç boyası tutma süresi boya türüne göre de değişiklik gösterir. Boyanın düz mantık, parlak ya da sedefli olup olmamasına bağlı olarak araç boyasının kaç günde tutacağı değişikliklere sebep olabilmektedir. Dolayısıyla ortalama olarak 2 günlük bir boyama ve kuruma süreci verilebilir. Bu 2 günlük boyama ve kuruma süreci lokal boyamaları için geçerlidir. Aracın tümü boyanmak istediği takdirde belirtilen gün sayısı artış gösterecektir.

Daha kapsamlı ve derin boyamalarda aracın modeline, türüne ve boyutlarına da bağlı olarak ortalama 15 günlük bir boyama sürecinden bahsedilebilir. 15 günlük süreç boya ve kuruma için belirlenen süreçtir. Ancak yine de araç ve boya özelliklerine bağlı bu sürenin de artması ve azalması mümkündür.

Araba Boyaları Ne Kadar?

Araba boyalarının fiyatları düz boya ve sedefli boya olmak üzere değişiklik göstermektedir. Hem boyanın türü hem de araçta hangi parçanın boşanacağını bağlı olarak araba boyalarının fiyatları değişmektedir. Dolayısıyla tek ve sabit bir fiyattan bahsetmek oldukça zordur. Örneğin arka kapının boyanması daha ucuz iken ön kapının boyanması daha farklı fiyatlara tabi olabilmektedir.

Bu sebep ile de araç boyasının fiyatlarını etkileyen her unsur göz önünde bulundurularak ödeme yapılması beklenir. Bazı yerler boyanacak olan parçaya göre ücretlendirme yaparken bazı yerler ise birçok unsuru göz önünde bulundurarak bir fiyat belirler. Burada alıcı ve üretici arasındaki anlaşmalara bağlı olarak araç boyası fiyatların değişmesi de mümkündür.

Arabada Hangi Parçalar Boyanabilir?

Aracın boyanan kısımları arasında birçok parça yer alır. Aracın içinde ve dışında boyanabilecek birçok alanı vardır ve bu alanları boyamak için uzman kişilerden destek almak gerekir. Arabaların boyanabilen parçaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Arka kapı
 • Çamurluk (ön ve arka)
 • İç podye sacı
 • Kapı bandı ve kapı kolu
 • Kaput
 • Marşpiyel
 • Ön kapı
 • Panel (ön ve arka)
 • Şase
 • Taban sacı
 • Tampon

Bu bölümler boyanabilmektedir. Aracın parçasını boyatmak isteyenler için belirlenen fiyatlar bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Birçok tamirhane ve boya yapan yetkili yer tarafından markaya göre de fiyatlandırma yapılabilmektedir.

Araç Boya Fiyatları
Araç Boya Fiyatları

Arabanın Tamamı Boyanır Mı?

Arabanın tamamını boyamak mümkün olan bir hizmet alanıdır. İstenilen aracın tamamı boyanabilmektedir. Bunun için baz alınan asıl nokta aracın model ve markasıdır. Araç modeline ve markasına bağlı olarak fiyatlandırma yapılmaktadır. Örneğin Tofaş marka bir aracın tamamını boyatmak isteyen kişiler ortalama 5 bin 500 Türk lirası öder. Dacia Duster marka bir aracı boyatmak isteyenlerin ödeyeceği ücret ise ortalama 9 bin Türk lirası civarındadır.

Fiyatlar, araçların markasına, modeline ve ölçülerine bağlı olarak kolaylıkla değişebilir. Bu sebep ile de daha küçük ancak yeni nesil bir aracı boyatmak için de büyük bir aracı boyatmak için istenen tutar kadar ödeme yapılması beklenebilir. Aracın tamamı boyatılacağı zaman ölçüler önem kazanmaktadır.

Ayrıca bim bütün tavuk fiyatı için tıklayınız.

Araba Nerede Boyatılır?

Araba boyatma yeri çoğunlukla tamirhaneler ve yetkilendirilmiş yerlerdir. Araç markaları tarafından özel olarak belirlenen yerler olduğu gibi tamir atölyelerinde de aracı boyatmak mümkündür. Araç boyatmak için mutlaka tescilli, deneyimli ve güvenilir yerler ile çalışmak gerekir. Bu noktada araç boyasının kalitesine de işçiliğe verilen önem kadar önem verilmelidir.

Her bir unsur paraleldir ve araç boyaması esnasında tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Araç boyasına ihtiyacı olanlar diledikleri takdirde kendi araçlarının markasına ve modeline bağlı olarak tamir atölyeleri ile iletişime geçilebilir. Araç parçası boyama ya da aracın tamamını boyama hizmetleri bu alanlarda verilmektedir.

Armut araç boya fiyatları için tıklayınız.

Oy post

Yorum yapın