Portakal Kömür Fiyatları Güncel 2023

Portakal Kömür Fiyatları Güncel

Portakal kömür fiyatları 2023? Portakal kömür; sanayi sektöründe, üretimde ve elektrik üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca özellikle evlerin ve köylerin ısıtılmasında kullanılmaktadır. Öte yandan kömür kullanımı yaygınlaştıkça veya mevsimi yaklaştıkça fiyatları da bölge ve illere göre değişiklik gösteriyor. Günümüz şartlarında 1 ton kömür ne kadardır sorusunun cevabını bulmak adına Türkiye geneli için ortalama fiyatı aşağıda belirtiyoruz.

En Ucuz Kömür Fiyatları

Kömür fiyatları 2023 yılında her sene olduğu gibi güncellenmektedir ve özellikle kış aylarında evlerinde kömür kullanan vatandaşlar bu fiyatları birçok arama motorunda sorgulamaktadır. Tabii birçok şehirde farklı fiyatlara sahip kömür satıcıları veya işletmelerin vatandaşlara sunduğu kömür fiyatları arasındaki fark vatandaşların kafasını karıştırmaktadır. 

Sanayide kullanılan kömür fiyatları 2023 tarihinde bu zamanlarda oldukça artmaktadır. Kömür fiyatının niteliğini belirleyen özelliklerin arasında şunlar vardır: Kömürün cinsi, madenciliğin zorluğu, kömür yataklarının keşfi, kullanım alanlarının yerlerine göre değişmektedir.

1 Ton Kömürün 2023 Tarihinde Güncel Fiyatı

1 Ton kömürün 2023 tarihinde güncel fiyatı nedir? 1 Ton kömürün 2023 tarihinde güncel fiyatı türkiye genelinde ortalama 7.500 TL ile 9.800 TL arası değişmektedir.

Kömür fiyatları 2023 tarihinde güncel fiyatlarını piyasaya yansıtmasıyla birlikte standart bir evin ısınma maliyeti de artmış durumdadır. Belirlenen illerde ortalama kömür fiyatları sadece ısıtma için kullanılacaksa verileri kullandığımızda  9800 TL olarak görülmüştür. Kömür fiyatları 2023 tarihinde güncel piyasa fiyatlarına yansıyan diğer sebeplerle birlikte zaman zaman fiyat artışlarına neden olmaktadır. Mevcut ekonomik şartların kömür fiyatları üzerindeki etkisi fiyat değişimini açıklayan en esaslı nedendir.

Portakal Kömür Fiyatları Güncel 2022 - 2023
Portakal Kömür Fiyatları Güncel 2022 – 2023

2023 Yılında 25 Kg Kömür Ne Kadar?

2023 Yılında 25 Kg kömür ne kadar? Kırsal ve kentsel haneler tarafından kullanılan kömürün fiyatı 2023’de güncel olarak kömür işletmelerinin fiyat ortalamasına da yansımış bulunmaktadır. Standart boyutlu herhangi bir tür kömür torbasının alımı yapıldığında kömür fiyatı 210 TL olarak görülmüştür.

Ayrıca 25kg kömür ne kadar diye soracak olursanız, belli bir ağırlıktaki bir torba kömürün fiyatı 210 TL ile 320 TL aralığında serbest piyasada belirlenmiştir. Bu fiyat yerli kömür için geçerlidir.

2023 Tarihinde Geçerli Soma Kömürünün Fiyatı

Bazı madencilik işleriyle ilgilenen şirketlerin serbest piyasaya verdiği Soma kömürünün üzerinde oldukça etkili şekilde fiyatlanmasına neden olmaktadır. Soma kömürünün fiyat bilgisi resmi kurumların açıklamasına bağlı olarak serbest piyasayla birlikte kamuoyuna duyurulmaktadır.

Soma kömürünün fındık, kömür tozu ve kömür boyutlarına göre adlandırılan diğer çeşitleri vardır. Bu çeşitler günümüz şartlarına ve diğer etmenlere bağlı olarak soma kömürünün torba fiyatlarına yansımaktadır. 

Endüstriyel kullanıma yönelik 5-10 adet satışı sunulan kömürün fiyatı 2800 TL + KDV olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde 10-18 adet kömür çeşitlerinden olan fındık kömürünün fiyatı 3000 TL + KDV olarak açıklanmıştır.

18 torba olarak belirlenen kömürün ortalama türkiye fiyatı 1550 TL olarak belirlenmiştir ve bu tür kömürler elle besleme usülüyle kullanıldığından dolayı fiyatlandırılması da değişiklik göstermektedir. Kömür fiyatlarının farklı şekilde fiyatlandırılması serbest piyasada da etkili olduğu görülmüştür. 12-22 torba fındık kömürüyle birlikte kalorifer için kullanılan kömürün fiyatı 1800 TL olarak belirlenmiştir. 

2023 Tarihinde Portakal Kömürünün Fiyatı Nedir?

2022 tarihinde Portakal kömürü fiyatları Mart 2022’de güncellenmiştir ve serbest piyasa da bu fiyatlandırmaya yönelik satışlarına başlamıştır. Mart ayının soğuk aylarında da hane başta olmak üzere ülkenin farklı yerlerinde kömür kullanılmaya bu kömür fiyatları üzerinden satın alınarak başlanmıştır.

Endüstriyel kullanıma yönelik 5-10 adet torba toz kömürün fiyatı 3300 TL + KDV olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde 10-18 fındık kömürünün fiyatı 3800 TL + KDV olarak açıklanmıştır.

Güncel piyasa şartları ve ekonomik faaliyetler nedeniyle güncelliğini yitiren fiyat paylaşımları web sitemiz üzerinde sürekli güncellenmektedir. Ayrıca 25 kg’lık bir paket Soma kömürü (ceviz büyüklüğünde) 195 TL’dir.

Kömür fiyatlarını zaman zaman düşüren toplu siparişler, kömür ve madencilik şirketleri tarafından serbest piyasaya güncel fiyatları iletmektedir. Kömür işletmecilerle iletişime geçerek kömür fiyatlarını öğrenebilir ve güncelliğini sorgulayabilirsiniz.

1 Torba Kömür Fiyatı, 2023 İthal Kömür Fiyatı

1 torba kömürün (ev ısıtması için kullanılan standart boyut ve ağırlıktaki) fiyatı 280-390 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar yurt içinde üretilen kömür için geçerlidir.

İthal Kömür Fiyatı
İthal Kömür Fiyatı

2023 Yılı İthal Kömür Fiyatları Şu Şekildedir:

Rusya’dan ithal edilen 1 ton (ceviz büyüklüğünde) kömürün fiyatı: 9.555 TL

Rusya’dan ithal edilen 1 ton (fındık büyüklüğünde) kömürün fiyatı: 10.850 TL

Rusya’dan ithal edilen 1 ton kömür (limon büyüklüğünde) fiyatı: 9.680 TL

Rusya’dan gelen, kaloriferler için kullanılan kömürün fiyatı: 9.600 TL

Rusya’dan gelen, kaloriferler için kullanılan 25 Kg kömürün fiyatı: 380 TL’dir. 

Kereste fiyatları için yazımıza bakabilirsiniz.

Oy post

Yorum yapın