Doğu Ekspresi Fiyatı 2023

Doğu ekspresi fiyatları ve seyahat kalitesi ile son yıllarda insanların çokça tercih ettiği bir trendir. Doğu ekspresi sayesinde insanlar sosyalleşirken aynı zamanda birbirinden güzel doğa manzaralarının keyfini çıkartabilir. Doğu ekspresi Türkiye’nin en uzun tren hatları arasındadır. Doğu ekspresi fiyatları seçeceğiniz vagon türüne ve göre değişiklik gösterebilir. Doğu ekspresi fiyatları genel olarak bütçeye uygundur. Doğu ekspresi Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları’na bağlı bir trendir. Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları’na bağlı bu tren ile yapacağınız yolculukları güven ile yapabilirsiniz. Doğru ekspresi Ankara’dan başlayarak yaklaşık 24 saatlik bir yolculuk ile Kars’a varır. Ankara ve Kars arasında tren yolculuğu yaparken mükemmel manzaralar ile karşılaşma şansı yakalamış olursunuz. Doğu ekspresi vagonları çoğunlukla 2 ila 4 kişiliktir. Vagonların kaç kişilik olduğuna göre de bilet fiyatı değişiklik gösterebilir. Buna ek olarak doğu ekspresi fiyatı şekillenmesinde en önemli rolü vagon çeşitleri belirler. Vagon çeşitlerine göre biletin fiyatı değişiklik gösterebilir.

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri Nelerdir?

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri Nelerdir

Doğu ekspresi vagonları birbirinden farklı 4 adet vagon türüne sahiptir. Bu birbirinden farlı 4 vagon çeşidi sayesinde kendinize uygun vagonu bularak keyifli bir seyahate çıkma şansı yakalarsınız. 4 vagon çeşidinde de vagonların içinde ısıtma ve soğutma sistemi bulunur. Isıtma ya da soğutma sistemi açılarak vagondaki yolcuların konfora erişerek rahat bir yolculuk geçirmesi sağlanır. Örtülü kuşet ve yataklı vagon türlerinde kalmayı tercih eden yolcular için yastık, battaniye ve çarşaf gibi materyaller doğu ekspresi çalışanları tarafından sağlanır. Doğu ekspresinde ihtiyacınız olan çoğu şeyi bulma imkânı vardır. Doğu ekspresi vagon çeşitleri şu şekildedir:

 • Pulman Vagon
 • Yemekli Vagon
 • Örtülü Kuşetli Vagon
 • Yataklı Vagon

Pulman Vagon Nedir?

Pulman vagon, koltuk sistemine sahip vagondur. Pulman vagon klasik koltuklu vagon sistemine sahip olduğundan dolayı en uygun fiyatlı biletleri pulman vagon için alabilirsiniz. Pulman vagonlarının tümünün arkasında kapı yer alır. Kapı arkasındaki pulman vagonlar 2+1 düzenindedir. Doğu ekspresi Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’na bağlı diğer trenler gibi pulman yani koltuklu vagon çeşidine sahiptir. Pulman vagonlar Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları trenlerinin bazılarının tüm vagon çeşidi olarak geçer. Doğu ekspresinde ise durum tam tersidir. Pulman vagonlar doğu ekspresinin belirli bir kısmında mevcuttur. Doğu ekspresinin bütün vagonları pulman vagon şeklinde değildir. Pulman vagonların en ayırt edici özelliği evcil hayvan dostu olan tek vagon sistemi olmasıdır.

Pulman Vagonların Özellikleri Nelerdir?

Pulman Vagonların Özellikleri Nelerdir

Pulman vagonların özellikleri klasik tren mantığındadır. Pulman vagonlarda 2+1 oturma düzeni ile koltuklu bir alan vardır. Pulman vagonlar kapı arkası konumunda bulunur. Pulman vagonların genel özellikleri şu şekildedir:

 • Pulman vagonlar geniş aralık mesafelerine sahiptir.
 • Pulman vagonlar evcil hayvanları da kabul eden tek vagon türüdür.
 • Koltuk aralıklarında masalar mevcut olduğu için yemek yeme ya da bir şeyler içme gibi eylemlerinizi rahatça gerçekleştirme imkânı sunar.
 • Pulman vagonların üstünde çanta ve benzeri eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz bir bağaj bölümü mevcuttur.
 • Pulman vagonların her iki tarafında da tuvalet bulunur.
 • Pulman vagonunun iki tarafında bulunan tuvaletler sadece pulman vagon yolcularına özeldir.
 • Pulman vagonlarda bulunan bazı koltukların yanlarında priz bulunur.

Yemekli Vagon Nedir?

Yemekli vagonlar, uzun mesafe yolculuklar yapan kişiler tarafından sık sık tercih edilen bir vagon türüdür. Yemekli vagonlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti Demiryolları tarafından belirlenen standartlara uygundur. Yemekli vagonların menülerini ve menülerdeki yiyecek ile içeceklerin fiyatlarını Türkiye Cumhuriyeti Devleti Demiryolları sayfasından bulabilirsiniz.

Yemekli Vagonların Özellikleri Nelerdir?

Yemekli Vagonların Özellikleri Nelerdir

Yemekli vagonların özellikleri Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları belirlenen standartlar doğrultusunda hazırlanmıştır. Yemekli vagonlar sayesinde yolculuğunuz esnasında menü içerisinde bulunan yemeklerden yiyebilme imkânı yakalarsınız. Yemekli vagonların en büyük artısı uzun yolculuklardaki yemek ihtiyacını gideriyor oluşudur. Doğu ekspresi yemekli vagonlarının özellikleri şu şekildedir:

 • Yemekli vagonlarda bulunan masalar geniştir 4 kişilik kapasiteye sahip masalarda yemek yiyebilirsiniz.
 • Yemekli vagonlarda atıştırmalık(kraker, bisküvi, cips), sıcak ev yemekleri(çorba, pilav, köfte) ve fast food çeşitleri(hamburger, pizza, hotdog) mevcut bulunabilir. Bu sayede yolculuğunuz esnasında geniş menü seçenekleri sayesinde dilediğiniz yemeği yiyebilme olanağı bulursunuz.
 • Yemekli vagonlarda sunulan sabah kahvaltıları tüm vagon çeşitlerinde yolculuk yapan kişilere sunulur.
 • Yemekli vagonlardaki öğlen yemekleri, akşam yemekleri ve atıştırmalık saatleri diğer vagonlardaki yolcuların da kişisel tercihlerine göre faydalanabilecekleri hizmetler arasındadır.
 • Yemekli vagonlarda servis kısa sürede yapılır. Bu sayede beklemeden dilediğiniz yiyecek ya da içeceğe sahip olmuş olursunuz.

Örtülü Kuşetli Vagon Nedir?

Örtülü kuşetli vagon Doğu ekspresinde en çok tercih edilen vagon türüdür. Özellikle orta uzunluktaki doğu ekspresi yolculuklarında örtülü kuşetli vagon çokça tercih edilir. Örtülü kuşetli vagonlar genellikle 4 kişi kapasitesine sahip 10 adet odadan oluşur. Örtülü kuşetli vagon Türkiye Cumhuriyeti Devleti Demiryolları’nın her treninde bulunan bir vagon türü değildir. Odalarda bulunan kemerli koltukların kemerleri açılarak koltuklar yatak halini alır. Bu sayede dilediğiniz zaman koltuklarda oturabilir ya da yatakta uzanabilirsiniz. Örtülü kuşetli vagon odalarının kapasiteleri 4 kişilik olduğundan bu odalardaki biletlerin hepsi farklı insanlara satılabilir. Bu sayede doğu ekspresi yolculuğuna yalnız çıksanız bile sosyalleşerek evinize arkadaş edinmiş bir biçimde dönebilirsiniz. Örtülü kuşetli vagon konforlu yapısından dolayı uzun yolculuklar için de ideal bir vagon türüdür.

Örtülü Kuşetli Vagonun Özellikleri Nelerdir?

Örtülü Kuşetli Vagonun Özellikleri Nelerdir

Örtülü kuşetli vagonun özellikleri uzun yolculuklara uygun bir biçimde tasarlanmıştır. Uzun yolculuklarınızda arkadaşlarınızla vagondaki koltukların hepsini satın alarak keyifli bir yolculuk geçirmiş olursunuz. Bu durumun aksi geçerli ise tek başınıza yolculuk yapacaksanız da vagon odasında bulunan diğer üç kişi ile sosyalleşme imkanı bulmuş olursunuz. Doğu ekspresi fiyatı konusunda da en uygun fiyatlı bulunabilecek vagonlar kuşetli vagonlardır. Örtülü kuşetli vagonun başlıca özellikleri şunlardır:

 • Evcil hayvanların kabul edildiği bir vagon çeşidi değildir bu sayede kedi/köpek tüyüne alerji gibi çeşitli hastalıkları olan kişilerin rahatça seyahat edebileceği bir vagondur.
 • Vagon içerisindeki koltuklar yatağa çevrilebilen bir forma sahiptir.
 • Vagon odaları içeriden kilitlenebilen ama dışarıdan kilitlenemeyen bir yapıya sahiptir bu sayede güven içinde yolculuk yapabilirsiniz.
 • Yolcuların çeşitli eşyalarını yerleştirebilecekleri bagaj imkanı mevcuttur.
 • Vagon içerisinde çeşitli ihtiyaçlarınız için olan tuvalet, priz gibi olanaklar vardır.
 • Vagon içerisinde tam ortada bulunan katlanabilir masa sayesinde bir şeyler yeme ya da içme gibi eylemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yataklı Vagon Nedir?

Yataklı vagon, çok uzun süren yolculuklar yapacak kişilerin en çok tercih ettiği vagon türüdür. Yataklı vagonlar çok konforlu bir vagon çeşididir. Doğu ekspresi fiyatı açısından en yüksek fiyatlara sahip vagonlar yataklı vagonlardır. Doğu ekspresi yataklı vagonları yolcuların en çok tercih ettiği vagonlar arasındadır. Seyehat halinde iken kargo göndermeniz gerektiğinde, Türkiye kargo fiyatlarını öğrenerek ne kadar gönderebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yataklı Vagonların Özellikleri Nelerdir?

Yataklı Vagonların Özellikleri Nelerdir

Yataklı vagonların özellikleri uzun yolculuklara uyum sağlayabilecek bir biçimde hazırlanmıştır. Yataklı vagonlar konfor açısından en avantajlı vagondur. Yataklı vagonların özellikleri şu şekildedir:

 • Yataklı vagonlar ev konforunda olduğundan içerisinde atıştırmalıklar bulunan mini buzdolapları vardır.
 • Yataklı vagonlarda cinsiyet ayrımı yapılmadan yolcular seyahat edebilir.
 • Yataklı vagon odalarında çeşitli ihtiyaçlarınızı gidermeniz için tuvalet, priz gibi olanaklar bulunur.
 • Yataklı vagon odaları 2 kişilik kapasiteye sahiptir. Bu sayede daha az kişi yolculuk etmek isteyenler için idealdir.
Oy post

Yorum yapın