Tesla Model X Fiyatı

Tesla Model X üstün tasarımı ve teknik özellikleriyle otomotiv sektöründe öne çıkan elektrikli araç modellerinden biridir. Donanım paketleri, özellikleri, motor ve elektrik tüketimi gibi birçok konuda başarı sağlayan Tesla Model X, Tesla teknolojisiyle hem konforu hem de performansı bir arada sunmayı başarıyor. SUV kategorisinde adeta devrim yaratan Tesla Model X, günümüzde en popüler elektrikli araç üreticilerinden olan Tesla güvencesiyle piyasadaki yerini alıyor. Elon Muks’un liderliğinde faaliyet gösteren Tesla şirketinin otomobil dünyasında devrim yaratan birçok modeli arasından Tesla Model X ise SUV olmasıyla ve ilgi çeken tasarımı, teknolojisi ve gücüyle sektörde öne çıkmayı başarmıştır.

Tasarımıyla adeta ezber bozan ve benzer SUV kategorisindeki diğer dizel ve benzinli rakiplerini geride bırakan Tesla Model X fiyatıyla da dikkat çekiyor. Tesla Model X fiyatı özellikle diğer benzer modellere göre çok daha uyun görülüyor. Etkileyici tasarımı ve teknik özellikleriyle Tesla Model X son yılların öne çıkan elektrikli SUV modelleri arasında ilk sırada yerini almayı başarıyor.

Tesla Model X Teknik Özellikleri Nelerdir?

Tesla Model X özellikleri ve tasarımı otomobil sektöründe yaşanan son gelişmeleri gözler önüne seriyor. Teknik özellikleri bakımından son derece güçlü bir araç olan Tesla Model X, aynı zamanda kanat kapılarıyla tasarımında da fark yaratmayı başarıyor. Gücüyle birçok spor otomobile bile taş çıkaran Tesla Model X, SUV kategorisinde ise rakiplerinin birçok yönden önüne geçmeyi başarmaktadır.

Tesla Model X aracının teknik özellikleri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  • 5 – 7 kişilik oturma alanına sahiptir.
  • 967 – 1020 arasında versiyonlara göre değişen tork (Nm) gücü.
  • 670 – 1020 beygir gücü.
  • 2180 – 2577 (Plaid) bagaj hacmi (lt).
  • Elektrikli yakıt tipi.
  • 534 km menzil.
  • Şahin kanat kapılar.

Hem tasarımı hem de teknik detayları beklentilerin ötesinde olan Tesla Model X, teknoloji altyapısıyla da dikkat çekiyor. Öte yandan dikdörtgen formda tasarlanan direksiyonu da aracın en ayırt edici özellikleri arasında gösterilmektedir. Kullanıcı deneyimine göre bu özellik başta zorlayıcı gibi görünse de herhangi bir adaptasyon sorunun yaşanmadığı aktarılmaktadır.

Oldukça ağır bir otomobil olan Tesla Model X, 2444 kg ağırlığa sahip. Bu ağırlığına rağmen 0’dan 100’e performansı ise her iki versiyonda da adeta göz kamaştırıyor. Hem ağır hem geniş hem de güçlü bir araç olan Tesla Model X, SUV kategorisinde sınırları zorlamaktadır.

Tesla Model X 0’dan 100’e Kaç Saniyede Çıkıyor?

Tesla Model X 0 – 100 performansı ile dikkat çeken elektrikli SUV modellerinden biri olmayı da başarıyor. Tesla Model X Plaid modelinin performansına bakıldığında 0 – 100 km/h hıza sadece 2.6 saniyede ulaşabiliyor. Diğer versiyonda ise 0’dan 100’e çıkma performansı ise 3.6 saniye ile yine oldukça başarılı olarak görülmektedir. Elektrik aktarma organları ile rakipsiz bir performans, menzil ve verimlilik sunan Tesla Model X, güç aktarma oranları ve pil teknolojilerinin eşsiz bir uyumunu sunmaktadır. Bu sayede daha hızlı şar ile her zaman daha fazla güç ve dayanıklılık elde edilmesini sağlamaktadır.

Tesla Model X, çift motorlu dört tekerden çekiş platformu en uzun menzile sahip ve benzerszi bir hızlanma deneyimi sunmaktadır. Tesla Model X Plaid ise tork yönlendirmeleri tri Motor dört çeker platformu, her biri en yüksek hıza kadar binden fazla beygir gücü sağlayan karbon kollu rotara sahip birbirinden bağımsız üç motora sahiptir. Versiyonlara göre değişmekle beraber 3.9 ve 2.6 saniye gibi kısa sürelerde 0’dan 100’e çıkabilmesi Tesla Model X’in en başarılı özellikleri arasında gösteriliyor. Gidebildiği menzil de aynı şekilde dikkat çekicidir.

Tesla Model X Menzili Ne Kadar?

Tesla Model X menzili piyasadaki mevcut diğer pek çok elektrikli aracın ötesine geçmeyi başarmıştır. Güçlü motoru ve teknik özellikleri sayesinde Tesla Model X 576 km menzil (WLTP) ve Tesla Model X Plaid modeli ise 543 km menzil (WLTP) seçeneklerine sahiptir. Geniş depolama alanı, 2.300 kg’ye kadar çekme kapasitesi ve geniş iç hacmi ile uzun yolcuklarda en iyi konforu sağlayacaktır.

Otomotiv sektöründe sınırları zorlayan ve devrim niteliğinde yeni teknolojilerle sürücüleri buluşturan Tesla, sadece Tesla Model X ile değil, diğer tüm modelleriyle benzer bir performans sunmaktadır. SUV kategorisinde sayılan Tesla Model X ise tasarımından donanımına ve teknik tüm unsurlarına kadar büyük ölçüde kusursuz olmayı başarmıştır.

Tesla Model X Tasarım ve Konfor Özellikleri Nedir?

Tesla Model X Tasarım ve Konfor Özellikleri Nedir

Tesla Model X tasarımı ilk bakışta kendini belli etmektedir. Dış tasarımı elektrikli otomobil olduğuna işaret eden birçok detaya sahiptir. Arka tasarımı ön tasarımına göre daha büyük tasarlanan model, yatay bir şekilde konumlandırılan iki led aydınlatma, ortadan geçen siyah bir çizgi ile birleşmektedir. Tesla logusu ve hemen üzerinde belirli bir hız geldikten sonra açılan rüzgarlık yer almaktadır. Tesla Model X’in en ayırt edici özelliği ise kapıları. Kanat kapılar ile yukarı doğru açılan kapı tasarımı, spor arabalarda görmeye alışık olduğumuz bir özellik sunuyor.

Martı kapıların otomobil dünyasına yeniden dönmesini teşvik eden bu tasarımın SUV modelinde tercih edilmesi ise dikkat çekiyor. Falcon Wing adlı bu tasarım kapılar sayede araca binme ve inme sırasında sürücü ve yolculara büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca dar alanlarda kapı açmak için hesaplama yapmak zorunda kalmadan otomatik olarak yandaki araçları algılayarak açılma mesafesinin uygun olup olmadığını söyleyebiliyor. Tesla Model X fiyatı ve sahip olduğu bu tür iç ve dış tasarım detayları dikkat çekiyor.

Tesla Model X Versiyonları Nelerdir?

Tesla Model X Plaid ve Tesla Model X olmak üzere iki farklı versiyon sunuyor. Her iki modelde de farklı üstün özellikler görülüyor. Tesla Model X 3.9 saniyede 0’dan 100’e ulaşırken, Tesla Model X Plaid ise sadece 2.6 saniyede 0’dan 100’e çıkabiliyor. Tesla Model X 576 km menzil sunarken, Tesla Model X Plaid modeli ise 543 km menzil ile diğer modelin altında kalıyor. Tesla Model X 610 HP, Tesla Model X Plaid ise 1020 HP beygir gücü sunuyor.

Teknik açıdan ufak farklar dışında her iki versiyonda da üstün özellikler görülüyor. Fiyatları açısından da iki model arasında bazı farklar bulunmaktadır. Tasarımı, güç seçenekleri ve teknolojisiyle otomobil sektörüne farlı bir bakış açısı getiren Tesla Model X, tüm versiyonlarında da başarılı sonuçlar sunmaktadır.

Tesla Model X Fiyatı Ne Kadar?

Tesla fiyatları ABD ve Avrupa satışında nispeten daha uygun olsa da Türkiye’de Tesla Model X fiyatları oldukça yüksektir. Çift motorlu dört çeker model olan Tesla Model X 112.590 USD satış fiyatına sahip. Üç motorlu dört çeker modeli olan Tesla Model X Plaid ise 130.590 dolar fiyat ile ABD’de satışa sunuluyor.

Tesla Model X Türkiye fiyatı ise sıfır km olarak Tesla tarafından satış olmaması nedeniyle oldukça yüksek görülüyor. Tesla Model X fiyatı ÖTV ve KDV vergilerinin eklenmesi ve kur farkına da bağlı olarak bir hayli artıyor.

Oy post

Yorum yapın